Predčasná ejakulácia

Všeobecný úvod

Základom harmonického vzťahu je vyrovnanosť a spokojnosť so sebou samým i s vlastnou sexualitou. Byť spokojný so sebou však neznamená zotrvať v jednom bode a zamilovať si pasivitu. Úspech dyadickej interakcie je v aktívnej snahe o budovanie seba (dobrovoľným odstraňovaním nedostatkov, nie nútenou premenou vlastného ja) a v snahe uspokojovať aj potreby toho druhého. Byť spokojný sám so sebou neznamená považovať seba za Casanovu a myslieť si o svojej partnerke, že je v posteli ako drevo. Zrelý človek musí takéto pubertálne zmýšľanie a presadzovanie seba opustiť. Partneri sú predsa dve osoby, ktoré sa veľmi dobre poznajú a zdieľajú svoju lásku. Iba tieto podmienky im dávajú právo byť úprimní a otvorení. Iba vtedy nemusia mlčať, ale môžu navrhovať a prijímať nápady, pozitívne zmeny a kompromisy. Moja láska má môjho partnera zdokonaľovať, nie meniť od základu. Ak sme sa kedysi zaľúbili viac do tela alebo duše partnera, počítajme s tým, že neskôr nám začne druhá časť skladačky chýbať a budeme musieť znášať následky. Láska je totiž zladenie dvoch diel a dvoch duší, ktoré sa vlastnou vôľou a aktivitou postupne približujú k dokonalosti spojenia, nie rozpadu.

Problémom sa nevyhne žiaden pár. Dôležité je uvedomiť si, že obaja si so sebou prinášame do vzťahu vlastné zážitky a skúsenosti (i nevedomosti), o ktorých je potrebné sa zhovárať a ktoré je potrebné rešpektovať. Náš vzťah vznikol preto, aby sme mohli jeden druhého obohatiť, nezištne si pomáhať a vzájomne si poskytovať oporu. Každé negatívum, ktoré si partner uvedomuje, s ktorým sa nám zdôverí a poprosí nás o pomoc pri jeho odstraňovaní, je možné eliminovať, ba až prekonať vzájomnou láskou a trpezlivosťou. Vzťah nie je založený na idealizácii či dehonestácii partnera, ale na rovnocennosti oboch. Hoci má každý iný nedostatok, obaja sme odlišní, tvoriac jeden celok, v ktorom sa môžeme vzájomne dopĺňať a učiť sa novým veciam. Stačí byť otvorení a schopní prijať zmenu. Láska nás mení nenásilne, no s každou zmenou musíme byť stotožnení. Ináč sa časom nespoznáme. Nebudeme to my, ale jeho/jej obraz v nás. Pozitívna zmena je pre nás taká, ktorú sme už niekedy v minulosti chceli podstúpiť, ale nemali sme dostatok motivácie, podpory či síl. Isto to nie je taká, ktorej potrebu sami necítime a podstupujeme ju iba kvôli partnerovi.

Problémy v sexuálnej oblasti preveria kvalitu každého partnerského vzťahu, pretože sa týkajú témy, o ktorej sa ešte stále nedokážeme rozprávať otvorene. Alebo problémy rozoberáme s kadekým, len nie s tým, s ktorým ich zdieľame, prípadne ich stručne "rozoberieme" pri hádke, tvárime sa po sexe menej blažene alebo sa sexu s partnerom radšej vyhýbame. Náš vzťah je poznačený aj inými problémami, prestávame si rozumieť, upokojuje nás náručie iného/inej. Ale čo ak sa podobná situácia zopakuje aj v tomto vzťahu? Je to veľmi pravdepodobné, pokiaľ sa problémom nenaučíme čeliť; riešiť ich a nie pred nimi utekať. Život bez problémov nás nikdy a s nikým čakať nebude. Vzdať sa lásky, ktorá bola skutočnou spriaznenosťou dvoch tiel a dvoch duší (nie niečím neúplným či hocičím iným) kvôli problémom je najväčšia zbabelosť, ktorej sa v živote dopúšťame.

V ďalších častiach si postupne rozoberieme základné problémy, s ktorými sa môžu partneri stretnúť v ich vzťahu, no najmä v sexuálnom živote.

Veľmi častým problémom muža je včasná (predčasná, skorá) ejakulácia (PE). Prečo k nej vlastne dochádza? Existuje niekoľko teórií, s ktorými sa môžeme stotožniť, hoci niektoré sú viac domnienkou ako faktom. Problém sa často spája s nervozitou muža, so stresom či úzkosťou (z traumatizujúcej sexuálnej skúsenosti). Viem si predstaviť aj opačný efekt stresu a nervozity. Určite sa však treba pýtať - Prečo je muž natoľko vzrušený, že ejakuluje prirýchlo? Dokáže ovládať svoju túžbu po ukojení? Môže alebo nemôže ovládať svoju myseľ i svoje telo?

Bola pre pravekého muža dôležitá dlhá predohra a čo najdlhšie trvanie pohlavného styku? Určite nie. Dá sa teda predpokladať, že tomu všetkému sa človek učil postupne, keď zistil, že dôležitá je i spokojnosť jeho partnerky a že sex je niečo tak nádherné, že by bola škoda mať to skoro za sebou. Rýchle a účinné oplodnenie, zaručujúce prežitie rodu s genetickým základom jedného muža a tej istej ženy, prípadne viacerých žien, nahradila ohľaduplnosť, nežnosť a predĺžený pôžitok z milovania. Môže byť v genóme mužského pokolenia zašifrovaná informácia o akomsi sexuálnom egoizme? Odkiaľ sa vzala informácia o tom, že muž je ten, kto vládne, kto vedie, kto rozhoduje? Ako sa v mužskej hlave zrodil strach zo zlyhania? A ten náhodou opäť nesúvisí s mužskou hrdosťou? Z tohto odseku môžeme vyvodiť dva závery:

1. Muži od prírody nevedia, ako kontrolovať nástup vlastného orgazmu. Musia sa to naučiť počas života tak, ako sa z pokolenia na pokolenie učia iným veciam.

2. Praveký muž sa obával a trápil kvôli vlastnému výkonu isto menej ako ten dnešný. :-)

Zabudnime teraz na pravekého muža a poďme k tomu dnešnému. Takmer každý chlapec masturbuje už od objavenia sa prvých spontánnych ejakulácií (mokrých snov) a mnohí už od prvých erekcií. Čo urobí chlapec, aby nebol pristihnutý? Chce to urobiť čo najrýchlejšie. Dá sa na takéto správanie zvyknúť? Veľmi ľahko. Daný návyk sa potom veľmi ťažko mení. Vďaka podobným skúsenostiam a návykom sa muž pri sexe kamsi ženie aj v dospelosti, veľmi rýchlo začína a rovnako rýchlo aj končí.

Existuje i názor, že skorý nástup orgazmu u muža by mohol byť viac dedičný ako naučený, keď prirýchlo ejakuloval v danom veku aj otec potomka. Nuž, skúmať to seriózne, musí byť veľká "zábava" pre výskumníkov i respondentov.

Tretím dôvodom môže byť také pôsobenie hormónov alebo taká účasť neurotransmiterov, ktorá zodpovedá extrémne silnej nabudenosti, extrémnej citlivosti muža na každý dotyk a rýchlej fyziologickej odpovedi na každú erotickú myšlienku (skorý nástup erekcie, prípadne častá erekcia).

Príčinou PE môže byť aj opak. Muž, ktorý trpí erektilnou dysfunkciou sa obáva straty erekcie počas pohlavného styku. Náhli sa a príliš skoro ejakuluje.

Skôr ako prejdeme k možným spôsobom riešenia PE, skúsme ju charakterizovať. Čo je skoro, predčasne? Aký čas je uspokojujúci pre oboch? Koľko minút je málo? Snáď s istotou vieme povedať len to, že pre muža je vyvrcholiť ešte pred vniknutím do pošvy najnepríjemnejšie, zvlášť, keď sa so svojou polovičkou pokúšajú o dieťa. Toto si vyžaduje neodkladnú pomoc lekára. Návšteva odborníka nie je zbytočná ani pri krátkom trvaní pohlavného styku. Život ide ďalej; daný problém treba brať s rezervou a trpezlivo trénovať svoje telo i myseľ. PE sa nezmení z dňa na deň, ale zmení sa, ak vieme ako na to. Ak sa k tréningu postavíme triezvo (poniektorí doslova menej triezvo, čo ale nič nerieši) a s nadhľadom obaja, obaja budeme úspešní - ako zohratá dvojica.

Trénovať myseľ znamená nebyť sústredení len na to jediné, ale usilovať sa myslieť počas sexu a blížiaceho sa vyvrcholenia aj na niečo iné, čo so sexom vôbec nesúvisí. Trénovať telo zasa robiť si prestávky a vypĺňať ich maznaním sa, kedy penis nie je aspoň na pár desiatok sekúnd dráždený. Je potrebné odnaučiť sa návyku, že až raz začnem "dorážať," zastaví ma až ejakulácia.

Z pomôcok je možné použiť gél obsahujúci lokálne anestetikum, ktoré ale s veľkou pravdepodobnosťou zníži citlivosť a tým aj dráždivosť citlivých miest partnerky vo vnútri pošvy, nehovoriac o prípadnej alergickej reakcii na daný prípravok. Nemeckí vedci, mysliac viac na ženy, preto vymysleli tzv. long love condoms - kondómy s lokálnym anestetikom (benzokaínom) vo vnútri. Jediným problémom môže byť pre muža alergická reakcia na benzokaín.

Masters-Johnsonovej metóda si zasa vyžaduje niekoľko mesačnú kooperáciu oboch partnerov. Jedná sa o stisk penisu prstami partnerky po tom, čo jej partner naznačí, že pociťuje priblíženie sa vyvrcholenia. Potrebujete k tomu palec, ukazovák a prostredník partnerky a samozrejme stoporený penis muža a 10 - 20 sekundový stisk (ukazovák má byť nad a prostredník pod vencom žaluďa; oba prsty sú oproti palcu, čo umožňuje stlačenie penisu). Takto sa na pár sekúnd z najcitlivejšieho miesta penisu odčerpá (vytlačí krv) a žaluď mierne ochabne. Na chvíľu sa oddiali aj partnerovo vyvrcholenie, čím sa časovo môže priblížiť k vyvrcholeniu partnerky. Šikovný milenec si penis dokáže stlačiť aj sám a tých pár sekúnd poteší partnerku tak, že ona o druhej ruke partnera nemusí nič vedieť. Čakať na signál, stláčať penis a počítať sekundy totiž nemusí byť tá časť sexu, na ktorú sa bude žena tešiť najviac. Metóda je inak veľmi úspešná, avšak páry ju nedokážu realizovať trpezlivo a pravidelne počas niekoľkých mesiacov alebo sa ju naučia robiť nesprávne.

Ak navštívite odborníka, môže sa stať, že vám predpíše antidepresíva (účinnými látkami môžu byť klomipramín, fluoxetín alebo sertralín, užívané perorálne alebo nazálne vo forme spreja), čo v žiadnom prípade neodmietajte tvrdením, že potom budete už takí omámení, že sa vám ani nepostaví. To by sa vám pri SSRI-och (Selective Serotonin Re-uptake Inhibitors) nemalo stať. Nie sú síce vyrábané na tento účel, ale oddialenie ejakulácie je ich sprievodným účinkom. Je potrebné ich užívať spočiatku pravidelne, aby sa daný efekt skutočne objavil a netreba zabúdať na to, že v lekárňach sú vydávané výlučne na lekársky predpis. Prvé dva týždne užívania SSRI-ov môže byť človek "nesvoj." Neskôr tento pocit ustupuje a dostavujú sa pozitívne účinky, akási väčšia duševná pohoda, menšia rozladenosť. Niektorí muži dokonca udávajú, že ešte nikdy predtým nezažili tak intenzívny orgazmus, ako v čase užívania SSRI-ov (verím, že tým im nerobím reklamu).

Návšteva odborníka nie je zbytočná a strach tu nie je namieste. Odborník totiž môže tiež odhaliť prípadný zápal močových ciest či krátku uzdičku (ktorá sa pri erekcii príliš napína, bolí, a pri prvom pohlavnom styku sa môže pretrhnúť a krvácať), ktoré môžu mať svoj podiel na vzniku PE.

Muži z vlastných skúseností vedia, že dlhšia abstinencia v pohlavnom živote a tým aj zvýšená sexuálna nabudenosť podporuje skorý nástup orgazmu. Ako som už vyššie spomínal, muži s PE sú zvyčajne vzrušivejší a citlivejší na stimuly, preto nie je nutné vzdávať to po prvej PE a tým sex ukončiť. V priebehu jednej hodiny totiž môžu dosiahnuť aj niekoľko orgazmov, čo predpokladá minimálne jeden orgazmus u ženy a zaručená spokojnosť na oboch stranách je na svete.

Existuje i špeciálny prsteň (krúžok), ktorý sa navlieka na penis na 30 minút denne, tesne pod žaluď, no jeho pozitívny účinok je viac-menej diskutabilný.

Najdôležitejšie je skúmať svoje sexuálne správanie a reakcie, ktoré je možné tréningom upraviť, konkrétne predĺžiť pocit rozkoše (zlepšiť svoju výdrž). Zlepšiť (prehĺbiť, spomaliť a upokojiť) svoje dýchanie rôznymi cvikmi a následne to aplikovať aj pri sexe. Naučiť sa, kedy je možné zastaviť blížiacu sa ejakuláciu, usilovať sa pri sexe tento hraničný okamih "neprešvihnúť" a posunúť tak doterajšie limity.


Nová tréningová praktika na zlepšenie problému s predčasnou ejakuláciou?

Okrem praktík, ktoré sú opísané vyššie, existuje ešte jedna tréningová praktika - masturbácia počas chôdze po miestnosti (nie po ulici), ktorá, ak zaberá, mala by sa uskutočňovať pravidelne aspoň niekoľko mesiacov, resp. dovtedy, kým nedôjde k zlepšeniu; k spokojnosti oboch partnerov počas pohlavného styku.

Podstatou väčšiny praktík na upravenie problému s PE je sústrediť sa na niečo iné ako na sex. Pri danej praktike je táto podmienka veľmi ľahko splniteľná a prináša pozitívny výsledok. Telo je zamestnané chôdzou a myseľ sa tiež nekoncentruje len na orgazmus. Môže byť predprípravou alebo doplnkom pri tréningu inými praktikami. Schopnosť oddialiť ejakuláciu takýmto tréningom je dôkazom toho, že PE je problém psychiky, nie tela muža.

Praktika je veľmi jednoduchá, nemôže ublížiť. Nedozvedel som sa o nej z odborných článkov či z internetu, preto nedokážem povedať, či ju niekto odporúča a do akej miery sa jej pozitívny efekt odzrkadlí po dlhodobom tréningu aj pri pohlavnom styku. Chôdza nemá byť rýchla, ale primeraná pohodlná a neprerušovaná so simultánnym dráždením penisu do ejakulácie. Účinok by mal byť okamžitý (čo sa týka oddialenia ejakulácie počas masturbácie). Niektorí muži, ktorí tradičnou praktikou masturbácie ejakulovali do 2 až 3 minút, masturbáciou počas chôdze dosiahli 5 až 6-násobné predĺženie pôvodného času.

PE je problém ako každý iný, hoci veľmi chúlostivý. Je potrebné ho riešiť citlivo do jeho zdarného konca. Určite by nemal byť dôvodom na rozpad manželstva, pretože, hoci sa to nezdá, je riešiteľný vyhľadaním toho správneho riešenia a vytrvalosťou v ňom (užívanie SSRI-ov zvyčajne nie je dlhodobým riešením ani zaručene spoľahlivou voľbou, tvrdý a dlhodobý tréning však áno). I čiastočný úspech je úspech a je potrebné naučiť sa mať radosť aj z neho. Mužov preto povzbudzujem k vytrvalosti a ženy k trpezlivosti, pretože správne pochopenie problému a podpora partnerky sú vždy na nezaplatenie.