Práca s emóciami: strach

10.11.2017

Strach je prirodzený a cenný inštinkt. Môže nám pomôcť prežiť nebezpečné alebo ohrozujúce situácie. Ale pre niektorých z nás sa strach stal prevažujúcou silou v našich životoch. Bráni nám ísť do nevyhnutných rizík, do stretnutí s ľuďmi, rozšíriť si obzory.

Niektorí z nás možno vyrastali vo viere, že svet je ohrozujúce miesto, alebo sme mali desivý zážitok a stratili sme dôveru. Bez ohľadu na to, ako sa strach stal súčasťou našich pocitov, dokáže mať negatívny a vážny vplyv či pôsobiť vtieravo. Možno sme sa snažili racionalizovať naše obavy prehlásením, že naozaj sa nie je čoho báť. Možno sme sa snažili bojovať proti strachu všetkou silou vôle a odvahou, ktorú sme nazbierali, ale zdá sa, že naše najlepšie úsilie premôcť strach bolo márne.

V skupine sme sa naučili, že sme voči svojmu strachu bezmocní, dozvedeli sme sa, že ho nedokážeme odvrátiť myšlienkami ani vôľou.

Možno sme boli vždy bojazliví, ale teraz sme si to uvedomili a priznali. Priznanie alebo uznanie, že sme plní strachu, je prvým krokom v zabraňovaní tomu, aby strach prevzal kontrolu nad naším správaním i životom.

Úloha

Dieťa je bojazlivé, ak sú jeho rodiča ustráchaní. Ale ak rodiča dieťa vedú k prekonávaniu strachu, i ono sa bude chcieť púšťať do situácií, ktoré nemusia vždy dopadnúť úspešne. Ak nám niekto ukáže, čoho všetkého sme schopní (tiež akú máme hodnotu tu a teraz) a na čom naozaj záleží, postupne prekonáme všetky nezdravé a obmedzujúce strachy.

Nesnažme sa ovládať svoje obavy. Hľadajme úľavu v niečom, čo je silnejšie ako my sami, čo prináša pokoj, nádej, silu, vyrovnanosť. Keď zastavíme uplakané popieranie alebo boj, dokážeme strach prijať. Táto myšlienka, prijatie našich obáv, sa môže zdať naozaj desivou. Avšak naučili sme sa, že strach môže byť nahradený vierou. Naša viera začína rásť, keď vidíme, že Vyššia sila účinkuje v našich životoch a/alebo v životoch iných. Môžeme začať častejšie relaxovať a prestať sa chrániť pred nebezpečenstvom. Následne si uvedomíme, že sme mali len ilúziu kontroly. Učíme sa pustiť náš strach.

Aké formy strachu a neistoty ma spútavajú? Čo ja a riziko? Bojím sa rizika? Musím mať všetko naplánované alebo sa viem rozhodnúť aj spontánne? Čo mi už v minulosti pomohlo prekonať nejakú formu strachu aspoň čiastočne? Čo mi vie dodať odvahu?