Organizácia
- Každý, kto chce prvýkrát vstúpiť do skupiny, musí absolvovať úvodný pohovor so zakladateľom skupiny. Vstup do skupiny a výstup z nej je možný kedykoľvek a zotrvanie v nej je dobrovoľné. Ak sa prenajíma priestor, vyberá sa poplatok v dohodnutej výške pred zahájením skupiny. Inak je účasť na skupine bezplatná a žiadny člen skupiny sa na nej nesmie obohacovať.
- Jedno sedenie, optimálne 6 - 10 osôb, maximálne 90 minút, každé dva týždne, rovnaký čas a miesto. Oznam o mieste a čase je verejne dostupný a všetky zmeny sú vopred ohlásené. Dodržiava sa stanovená periodicita a miesto (stretnutie sa nenahrádza v iný deň, inú hodinu a odporúča sa nemeniť ani miesto stretnutia).
- Je potrebné vytvoriť novú skupinu pri prekročení optimálneho počtu 6 - 10 osôb o viac ako 5 osôb. Preto je dobré mať v objekte k dispozícii v danom čase ešte jednu miestnosť.
- Chodí sa načas a nesmie sa prísť pod vplyvom psychoaktívnej látky alebo alkoholu.
- Sedí sa v kruhu.
- Je nutné mať počas sedenia vypnutý mobil.
- Pitná voda, papier a pero pre každého sú buď dostupné v miestnosti, alebo má každý vlastné a nosí si ich so sebou.
- Pevné jedlo sa počas sedenia nekonzumuje, ani sa nežujú žuvačky.
Každý člen skupiny je povinný si naštudovať tému najbližšieho stretnutia, teda prísť na spoločné stretnutie pripravený.
Stretnutia otvára a smeruje skúsenejší člen. Ideálne je, ak sa v tejto pozícii členovia skupiny striedajú. Pozor! Nejde o vedúceho, nebodaj dôležitejšieho člena skupiny! Ide o človeka, ktorý je rovnako pokorný ako ostatní členovia skupiny, akurát stráži čas a citlivo navracia k téme po odklone. Sedenie začína privítaním, predstavením témy a vyslovením (alebo napísaním) otázky/otázok z nej plynúcej/plynúcich. Na konci sedenia sa odporúča poďakovať si navzájom za účasť, pozornosť a zdieľanie a pripomenúť pravidlo mlčanlivosti (pri prvých stretnutiach všetkým, potom už len pri účasti nových členov).
Novému členovi sa pripomenie adresa webu s témami a oznamami k stretnutiam, aby si tak ako ostatní členovia i on mohol pred sedením prečítať pripravený text k téme zverejňovaný v predstihu. Pravidlá skupiny si každý číta pred prvým stretnutím, aby neznalosťou nenarúšal priebeh sedenia.
- Každá skupina môže mať svoje rituály, ktoré by ale nemali narúšať priebeh a plynulosť sedenia (venuje sa im pred alebo po sedení s tým, že celkový čas stretnutia nesmie presiahnuť 120 minút). 90 minút tvorí hlavný čas sedenia, 30 minút predstavuje zvyšný priestor stretnutia na iné aktivity (nemusí sa využívať, ak to nie je potrebné).
- Ak sa skupina chce po skončení sedenia (po 90-tich minútach) ešte venovať spätnej väzbe, akútnej situácii niektorého člena alebo nejakej aktivite, a niekto potrebuje odísť, odíde.
- Navštíviť toaletu, ak je to potrebné, sa odporúča pred zahájením skupiny. Pokiaľ to niekomu nestačí, odchody na toaletu počas stretnutia sa vykonávajú v tichosti.
- Ak niekto čaká dôležitý hovor, správu, návštevu, ktoré potrebuje bezodkladne vybaviť, nezúčastňuje sa sedenia. Je neprípustné opúšťať skupinu počas sedenia a zdieľania bez vážneho dôvodu, a potom sa vracať. Ak odídem, nevraciam sa - jednak z úcty k tým členom skupiny, ktorých som v čase svojej neprítomnosti odignoroval, a jednak kvôli tomu, že ak si nedokážem vyhradiť čas pre seba a byť prítomný v danom okamihu, nedozrel som ešte na takýto spôsob práce na sebe samom a skupinovej podpory.
- Pravidlá sú najvyšším zákonom skupiny. Podriaďuje sa im celá organizácia, fungovanie skupiny a správanie jej členov.
- Tí záujemcovia/členovia, ktorí nechcú byť anonymní, alebo chcú byť anonymní aspoň čiastočne, no vzdialenosť či iné dôvody im nedovoľujú stretávať sa osobne, môžu byť združení v diskrétnych skupinách vo virtualite (čet, Skype a pod.). Platia v nich všetky aplikovateľné základné pravidlá reálnych skupín stretnutí OrareM. Nemusia sa poznať mená, ale odporúča sa vidieť každého člena počas zdieľania. Už nepôjde o skupinu stretnutí, ale o skupinu zdieľania a vzájomnej podpory s modifikovanými alebo novými pravidlami (poskytuje sa spätná väzba bezprostredne, kladú sa kontrolné otázky, diskutuje sa, virtuálne "stretnutia" nemusia byť tematické alebo môžu mať iný obsah atď.). Virtuálne skupiny sú ochudobnené o nenahraditeľnú atmosféru reálneho kontaktu, plnenie niektorých cieľov je ťažkopádne alebo má oveľa dlhšie trvanie, preto sa odporúča, aby boli virtuálne skupiny skôr doplnením, resp. rozšírením tých reálnych.