Tajomstvá úspechu

"If you can't fly then run, if you can't run then walk, if you can't walk then crawl, but whatever you do you have to keep moving forward." Martin Luther King Jr.

Čím chceš byť a akým chceš byť človekom? Chceš ísť svojou cestou a veríš si alebo chceš ísť po ceste niekoho iného a pochybuješ o sebe? Tvoje pochybnosti ťa motivujú alebo zneisťujú? Chceš to sám alebo plníš sny iných? Chceš to, čo sa od teba očakáva? Zamysli sa a spýtaj sa samého seba: "Kým chcem byť?" Iba tak prídeš na to, čo ťa urobí šťastným bez ohľadu na to, ako šialené sa to môže zdať ostatným. Ver si a nechaj si len tú pochybnosť, ktorá motivuje a učí ťa byť pokorným bojovníkom. Ak nebudeš pracovať na svojich snoch, niekto si ťa najme, aby si pomáhal realizovať tie jeho.

Buď skutočný originál, buď kreatívny. Aký má život zmysel, ak nevieš tvoriť nové veci a hodnoty, iba imituješ niekoho, kto sa ti zapáčil a vyhýbaš sa problémom, hoci vieš, že by si sa mal pobiť za správnu vec? Neboj sa byť sám proti všetkým, ak bude treba, pretože len to ti umožní robiť veľké veci. Vždy však s vedomím toho, kto si a kam patríš, lebo s veľkou mocou prichádza aj veľká zodpovednosť..., aby si sa pre dobrý úmysel napokon nestal niekým, kým si byť nechcel. Slepí ľudia nemôžu vidieť, namyslení nevidia. Dbaj na zdravú sebakritiku a duševnú hygienu.

Nechci vždy iba vyhrávať. Život sú i pády, prehry a tie nie sú porážkou, ponížením, lež prostriedkom tvojho osobnostného rastu a duševnej formácie. Nemôžeš vždy vyhrať, ale neboj sa robiť rozhodnutia. Maj víziu. Nenechaj sa paralyzovať strachom, neúspechom. Necúvaj. Stále posúvaj svoje limity. Akýkoľvek úspech na ceste vpred je úspech. Ak sa nevieš tešiť z malých úspechov, veľké ťa ako človeka rozložia.

Ľudia ti budú radi nahovárať, že nie si dosť dobrý a budú sa povyšovať, naznačovať ti, že to, čo si dosiahol ty, oni dosiahli už dávno. Ignoruj to! Tvrdým tréningom a sebadisciplínou sa už mnohým podarilo takmer nemožné. Podarí sa to i tebe. Robíš to len pre seba! Občas stačí iba chuť žiť, bojovať a ignorovať namyslencov, závistlivcov, ľahostajných i tých, ktorí majú veľa prázdnych rečí, chceli by ťa zneistiť či vidieť na dne.

Ak niečo robíš, dávaj do toho všetko a nevzdávaj sa, hoci prídu prekážky a sám budeš mať pocit, že to nemá zmysel, že to neprináša žiadne ovocie. Bez odhodlania, trpezlivosti a bolesti nič hodnotné nedosiahneš. Niet lásky bez bolesti, víťazstva bez tvrdej práce, ktorá nie raz takisto bolí. Ži naplno, ale tak, aby si sa za seba raz nemusel hanbiť, nechcel posúvať čas späť, aby si sa tešil na starobu, či už budeš alebo nebudeš mať vlastnú rodinu. Smrť nie je nikdy smutná. Smutné je, že väčšina ľudí vôbec nežije. Neobzeraj sa späť.

Ľudia sú nešťastní a nedá sa to zastaviť, šíri sa to ako mor, pretože je málo tých, ktorí by dokázali urobiť viac než len sa prizerať či sťažovať sa! Preto, všetko dobré, čo dostaneš, to, čo dosiahneš, nezabudni vrátiť niekomu ďalšiemu späť; pomôž mu to dosiahnuť, pomôž mu vstať z dna. Akúkoľvek cestu si vo svojom živote zvolíš, vždy si nájdi čas vrátiť niečo späť. Vrátiť niečo svojmu priateľovi, rodine, inému človekovi, ktorého máš pod patronátom. I slabšieho považuj sa rovnocenného! Pretože on je v iných veciach silnejší ako ty a vzájomne sa môžete dopĺňať, nie súperiť medzi sebou. Nikoho nedobiehaj a nenechaj, aby ťa niekto neustále dobiehal. Nech ti nerobí radosť to, že niekto chce byť ako ty. Nezáviď, neporovnávaj sa s inými a nezaoberaj sa len fyzickou krásou, úspechom či bohatstvom (povrchnosťami). Nesúď nikoho! Podať ruku a pomôcť ľuďom by malo uspokojovať viac ako iné úspechy. Ak niekoho už toto neteší, považuje to za stratu času, alebo sa mu to zdá byť málo, ja na zlej ceste. Priateľ je ten, kto vie vypočuť, pochopiť, doceniť, vyzdvihnúť tvoju hodnotu, rozosmiať, kto rozumie aj bez slov. Priateľa netreba do ničoho nútiť, pretože sa ponúkne sám. Nie je jednoduché byť dobrým človekom. Čím je človek lepší, tým viac úderov dostáva. Silný je ten, kto nevybočí z cesty, nech sa deje čokoľvek. Silný je len ten, kto znesie veľa prehier a úderov a stále pokračuje. Smeje sa s tebou celý svet, ale plačeš väčšinou sám. Je to paradox, že sa musíš spoliehať sám na seba a sám si robiť v živote radosť, a pritom nesmieš zanevrieť a izolovať sa, dovoliť krivde, aby ťa zaslepila a viedla. Paradox je, že nesmieš čakať na toho iného, no predsa by si mu mal kráčať v ústrety. Pretože nikdy nevieš, kedy ho budeš potrebovať. Nezľahčuj problémy iného a nenaznačuj mu, aby si poradil sám - pretože nikto by v detstve či v pokročilej starobe sám neprežil, a i obdobe medzi tým musí byť naplnené zdieľaním. Paradox - život je záhada, ani sa ho nesnaž pochopiť. Humor - maj zmysel pre humor, smej sa sám sebe, je to veľká sila. Zmena - nikdy nič nezostane rovnaké. Šťastie ti prináša cesta, nie jej cieľ.