Veľkosť penisu

My muži si napriek tretiemu tisícročiu myslíme, že "čím viac, tým lepšie." Akosi nám nejde do hlavy fakt, že pri milovaní nejde o kvantitu, ale o kvalitu. Vášnivý a pozorný milenec (rozumej partner), hoci menej obdarený, je vždy viac ako muž bez znalosti ženského tela, fantázie, sebaovládania, no s veľkým penisom. Nečudujme sa, že tak pozorne skúmame veľkosť nášho štetca lásky a tak citlivo reagujeme pri debatách o jeho veľkosti, keď dôležitosť veľkosti sa vďaka vtipom a fámam dostala hlboko do nášho povedomia. Pritom na veľkosti nezáleží, a hoci ho nemáme najdlhší, dôležité je, aby sme s ním boli sami spokojní. Neporovnávajme svoj penis s penisom iných mužov z porno videí, šatní či spŕch. Náš obraz o jeho veľkosti je subjektívny a často veľmi skreslený, pretože sa naň dívame zhora. A určite si ho nemerajme pravítkom, pretože pošva pravítko nepozná. Myslím si, že zrelé ženy veľmi dobre vedia, že nemajú v posteli a mimo nej narážať na veľkosť, a to isté by sme sa mali naučiť aj my. Už pubescentov, ktorí sa dostávajú ku kadejakým článkom na internete a v časopisoch treba učiť, že na veľkosti nezáleží. Nech sa nestáva to, že 19-ročný mladík sa anonymne zúfalo pýta istej ženy počas četu, či jeho 17 cm bude stačiť. Byť spokojný so svojou výbavou je základ kvalitnej erekcie a dobrého sexu najmä pri tých mužoch, ktorí nie sú najobdarovanejší. Mužnosť sa nesmie posudzovať podľa dĺžky penisu. Je to to isté, ako keď má niekto veľké chodidlá a iný ich má menšie. Nič to neznamená. Ak sa pozrieme na názory žien, mnohé z nich majú obavy z dlhých penisov a oveľa viac ich vzrušujú penisy, ktoré sú na báze hrubšie, bez ohľadu na ich dĺžku (vzrušuje a uspokojuje ich rozťahovanie a sťahovanie pošvy pri jej vchode). Múdra žena hľadá mužnosť na tvári a tele muža, nevidí ju najmä v penise. Márne by nejaká žena hľadala gentlemana podľa výzoru.

Priemerná dĺžka penisu v pokoji je 6,5 cm a varíruje v závislosti od teploty prostredia, média (voda na kúpalisku, vo vani) a v podmienkach v ktorých sa muž nachádza (počas a krátko po nadmernej fyzickej námahe či v strese).

Hoci penisy mužov môžu mať v pokojovom stave od 5 do 8 cm, pri plnej erekcii sa zvyčajne svojou dĺžkou výrazne nelíšia. Je to spôsobené tým, že kratšie penisy dosiahnu erekciou predĺženie až o 100 %, kým tie dlhšie zvyčajne už len o 75 %. Priemerná dĺžka erigovaného penisu (stredoeurópskeho) muža je 13 cm.

Čo sa týka pohlavného styku, nie je podstatné rozmýšľať o tom, aký dlhý je môj penis, pretože pošva sa prispôsobí rôznej veľkosti či hrúbke. Priemerná dĺžka pošvy sexuálne nevzrušenej ženy, ktorá ešte nemala žiadne dieťa je zhruba 7,5 cm. Po vzrušení (predohre) dosiahne dĺžku asi 10 cm. Penis v erekcii kratší ako 10 cm má skutočne veľmi málo mužov. V podstate "poruchou" je mikropenis, penis pri plnej erekcii kratší ako 7 cm, a ten má len asi 6 % mužov. 

Čo sa týka pohlavného styku s dlhšími penismi, pošva má rezervnú kapacitu, takže pojme aj dlhší penis, prispôsobí sa mu natiahnutím o 150 až 200 % pôvodnej dĺžky. Avšak muž s extrémne veľkou výbavou si nasadzuje na penis špeciálny krúžok, ktorý zabraňuje tomu, aby vnikal príliš hlboko a spôsoboval bolesť. Muži s dlhými penismi môžu mať problém dosahovať pevnú či dlho trvajúcu erekciu.

Ak niekto nie je spokojný s dĺžkou svojho penisu ani teraz, môže navštíviť urológa alebo sexuológa a prekonzultovať s ním svoj problém. Najčastejšie sa medzi laikmi hovorí o bezpečnom predĺžení penisu operačne alebo aspoň nosením špeciálnych "pomôcok," ktoré sa nasadzujú na penis na pár hodín denne s prianím, aby ho o niekoľko mesiacov natiahli o 1 až 2 cm. Zákrok však nie je nikdy bezpečný a nosenie rôznych "pomôcok" prináša viac škôd ako osohu (okrem toho je to nepohodlné a neúčinné).

Zvýšenému dopytu sa prispôsobujú aj naše centrá plastickej chirurgie, ktoré sa začínajú vo veľkom venovať aj tomuto, často neopodstatnenému vrtochu mužov mať viac. V závislosti od typu zákroku sa môže cena za operáciu vyšplhať až na pár tisíc eur. Spolu s touto sumou muž zaplatí aj za možné riziko či trvalé následky (krvácanie, infekcie, deformity) operácie kvôli pár centimetrom navyše.

Penis je možné aspoň opticky predĺžiť liposukciou v oblasti koreňa penisu. Metóda je najmenej riziková. To už nie je možné povedať o ďalších, ako napr. o metóde, pri ktorej sa penis mierne uvoľní z panvovej dutiny odpojením úponov kavernóznych telies penisu od lonovej kosti. Penis sa už ale nemusí po operácii dostať pri erekcii do takej polohy ako predtým a môže sa častejšie poraniť pri vášnivejšom pohlavnom styku. Pre dosiahnutie efektu objemnejšieho penisu sa používa metóda vyplnenia podkožia penisu tukovým tkanivom alebo kolagénom, čo ale nemá trvalý efekt. Zákrok by sa musel po čase opäť zopakovať. Dlhodobý účinok má implantovanie vlastnej kože (bez pokožky) s podkožným tukom z iného miesta tela muža do podkožia penisu. Opäť tu ale hrozia nekrózy, hnisanie a nutná je i dvojmesačná sexuálna abstinencia po zákroku.

Akékoľvek zakrivenie penisu, ktoré nie je bolestivé a nespôsobuje bolesť ani pri sexe, netreba riešiť. Zakrivenia penisov sú pomerne časté, treba sa s tým vyrovnať.