OrareM - vypracované témy stretnutí

Depresiou sa označujú pocity sebaľútosti, pretrvávajúcej zlosti, navyknutia na bezmocnosť alebo obranný mechanizmus používaný na vyhýbanie sa konfliktom.

Hnev je základná emócia vyjadrená nespokojnosťou, nepriateľstvom, rozhorčením alebo rozčúlením. Je smerovaná voči niekomu alebo niečomu. Synonymami slova hnev sú zúrivosť, zlosť, podráždenosť, zloprajnosť, zatrpknutosť, rozhorčenie.

Úzkosť sa prejavuje ako nejasný pocit nepokoja, stiesnenosti, bolesťou v oblasti žalúdka, zrýchleným tlkotom srdca, nespavosťou až hrozným pocitom psychickej bolesti, ktorá sa dá len sotva vydržať. Spúšťače, ktoré môžu viesť k úzkosti, sú strach, starosti, stres, pocit viny, zlyhania, frustrácia, nízka sebadôvera, hnev, trauma, perfekcionizmus,...

Mnohí trpíme nedostatkom sebaúcty, ktorý môže byť maskovaný rôznymi prejavmi a pocitmi. Kladieme na seba požiadavky, ktoré nedokážeme splniť. Sme obeťami presvedčenia: "Mal by som..." a "Nemal by som...," ktorý sa ale stáva zbraňou proti nám samým.

Zaoberať sa cnosťami či hlavnými formami zla nie je doménou nejakého náboženstva či morálneho správania. Poznať a narábať s cnosťami i osobným zlom je dôležité v živote každého jedného z nás. Cnosť je to, čo nás šľachtí. Sklon k zlu zasa to, čo nás nielen že nikam neposúva, ale aj degeneruje na ceste mužskosti i osobnostného rastu.

Nemôžeme obviňovať iných ľudí alebo okolnosti z našich dlhodobých či aktuálnych problémov. I keby za to mohli, zotrvávať v týchto myšlienkach znamená stagnovať, byť negatívni. Presvedčiť samého seba o tom, že to nebolo a stále nie je v našich rukách, je nesmierne deštruktívne. Za svoju prítomnosť a budúcnosť sme zodpovední my sami a ak si to...